Namaz od tikve
11 siječnja, 2017
Tikve su se na područje Europe raširile zahvaljujući Španjolcima koji su je donijeli iza Amerike, točnije iz Meksika. Plod ove jednogodišnje puzajuće biljke je izvrstan za pripremu mnogih ukusnih jela - od rižota, umaka za tjesteninu, pečenja s mesom, kolača, pa i kruha. Osim mesnatog dijela ploda, za konzumaciju su odlične i sjemenke tikve koje se suše, te se mogu jesti same za sebe ili koristiti za pripremu kolača, kruha ili ulja. Također jako ukusni su cvjetovi tikve koji se mogu panirati, te pržiti u maslinovom ulju.
Tikva je nutritivno bogata i niskokalorična namirnica, naime, 100 g bundeve sadrži samo 25 kcal, zahvaljujući velikom količinom vode koju sadrži te malim količinama ugljikohidrata, bjelančevina i zanemarivom količinom masti. Bogata je vitaminima, poput vitamina A, C, K i vitamina B skupine, te mineralima (fosfor, kalij, željezo i magnezij). Ljekovito djelovanje tikve pripisuje se i pigmentu beta-karotenu koji djeluje kao jak antioksidans, dakle, eliminira slobodne radikale iz organizma čime se smanjuju oštećenja stanične DNA strukture i nastanak mnogih bolesti.
Namaz od tikve možete iskoristiti i kao umak za tjesteninu, kao prilog uz meso i ribu ili pak uz krekere, domaći čips od krumpira, mrkve, cikle ili drugog povrća. Držite ga hermetički zatvorenoj posudi u hladnjaku tri do četiri dana. Po želji ga možete i zamrznuti, te iskoristiti u roku od tri mjeseca.
- Prep: 15 mins
- Cook: 15 mins
Directions
1Tikvu ogulite, očistite od sjemenki i izrežite na manje kocke.
2U posudu zagrijte malo maslinovog ulja, dodajte komade tikve i prepržite ih minutu.
3Dodajte vode da prekrije komade tikve i kuhajte dok ne omekša.
4Stavite tikvu u stajaći mikser, dodajte 3 žlice maslinovog ulja, sol i papar i izmiksajte dok ne dobijete homogenu kremu.
5Stavite je u zdjelu, te po želji začinite s malo sezama i peršina.
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.