Niskokalorična namirnica s blagotvornim nutrijentima

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mahune ubrajamo u skupinu mahunarki, a međusobno se razlikuju po obliku (uske i okrugle ili široke i plosnate), veličini (najduže vrste dosežu i 25 cm) i boji (od blijedožutih, preko zelenih pa sve do pjegavih smeđe – ljubičastih). U našem podneblju sezona mahuna traje od lipnja do rujna, međutim ovo povrće dostupno je tijekom cijele godine u smrznutom obliku, čija nutritivna vrijednost ne zaostaje za svježim povrćem. Poput ostalih mahunarki, mahune se ističu sadržajem bjelančevina te su vrlo dobar izvor prehrambenih vlakana, osobito neprobavljive celuloze. Prehrambena vlakna imaju važnu ulogu u redovitom pražnjenju crijeva, zbog čega se toksične supstance kraće zadržavaju u organizmu i tako se minimizira rizik od brojnih opasnih stanja.
Zdravstvene blagodati mahuna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mahune su koncentriran izvor brojnih nutrijenata s blagotvornim učinkom na zdravlje. Oni uključuju prijeko potrebne za zdravlje srca omega-3 masne kiseline i kalij; nutrijente važne za stvaranje energije, vitamine B1, B2 i niacin; proteine koji izgrađuju mišiće te triptofan, aminokiselinu bitnu za zdravi san. Budući da mahune sadržavaju svega 44 kalorije po obroku, idealna su namirnica za zdravu kontrolu tjelesne mase. Izvanredan su izvor vitamina K, nutrijenta važnog za održavanje zdravih kostiju. Vitamin K1 aktivira osteokalcin, osnovni ne-kolagenski protein u kostima koji usmjerava kalcij prema unutrašnjosti kosti. Mahune su također dobar izvor kalcija, magnezija i fosfora, nutrijenata važnih za izgradnju kostiju.

Donosimo vam jedan izuzetno jednostavan, a ukusan recept s fažoletima!

Mahune s gljivama i karameliziranim lukom

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sastojci:

  • 1.3 kg mahuna/fažoleta
  • maslinovo ulje
  • svježa majčina dušica
  • 2 velika luka
  • 1 režanj češnjaka
  • 200 g šampinjona
  • 100 g vrganja
  • Sol
  • Papar

 

Priprema:

Dok se voda kuha na visokoj vatri u dubljoj posudi, na tavi zagrijte maslinovo ulje te dodajte majčinu dušicu i nasjeckani luk te ih pirjajte 10-12 minuta ili dok se luk ne karamelizira. Na tavu dodajte češnjak koji ćete pržiti 1 minutu te nakon toga ubacite nasjeckane gljive, soli i svježi papar. Izbacite majčinu dušicu iz pripravka. Mahunarke stavite u kipuću vodu te dodajte 2 žličice soli. Kuhajte ih bez poklopca 8-9 minuta ili dok se ne smekšaju. Isperite ih hladnom vodom te procijeđene mahunarke dodajte gljivama na tavi. Dobro promiješajte te kuhajte dodatnih par minuta da se okusi prožmu. Servirajte toplo.

 

IZVOR: https://miss7zdrava.24sata.hr/

SLIKA: https://pixabay.com/

 

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Podijeli sa prijateljima

Obožavamo vidjeti da čitate Noninu Zdravu Kuhinju, a još nam je veće zadovoljstvo i poticaj kad dijelite naše tekstove sa prijateljima!