Kurkuma ili indijski šafran je biljka iz porodice đumbirovki (Zingiberaceae) porijeklom iz Južne Azije. Kurkuma začin se dobiva mljevenjem kuhanog, potom sušenog gomolja biljke, te je jedan od glavnih začina poznate mješavine začina po imenu curry kojoj daje intenzivnu žutu boju. Kurkuma često nazivaju i „kraljicom začina” zbog svojih brojnih ljekovitih svojstava, te su napravljene mnoge znanstvene studije koje su pokazale kako kurkumin, glavni aktivni sastojak kurkume posjeduje snažna antioksidativna, antikancerogena, antibakterijska i protuupalna svojstva. Marko Polo je u svojoj knjizi „Milijun” opisao koliko je Istok očaran ovim moćnim začinom. Asirci su je koristili za bojanje tkanine, dok se u Indiji već stoljećima koristi u kuhinji i u terapeutske svrhe. Već više od 3000 godine u Ayurvedskoj (indijskoj) medicini za čišćenje krvi, liječenje upalnih stanja, depresije i smanjivanje visokog krvnog tlaka. Kurkuma je bila poznata i u staroj Grčkoj i Rimu, te ju je u svojoj knjizi „De materia medica” (O ljekovitim tvarima) opisao poznati liječnik i botaničar Pedanije Diskorid.

Ljekovita svojstva

Antioksidans – kurkuma obiluje snažnim antioksidansima koji štite stanice od oksidacijskog djelovanja slobodnih radikala. Slobodni radikali se u organizmu proizvode svakodnevno u fiziološkim procesima procesom oksidacije kojom iz organskih spojeva kurkumadobivamo energiju. Antioksidansi neutraliziraju slobodne radikale, no ako je njihov unos smanjen, dolazi do oštećenja stanica i samim time nastanka mnogih bolesti.

Antikancerogena svojstva – nekoliko studija pokazalo je kako kurkumin u većim dozama može blokirati djelovanje enzima odgovornog za razvoj nekih vrsta tumora poput tumora dojke, prostate, jetre, pluća i debelog crijeva. Klinička istraživanja pokazala su kako konzumacija kurkume smanjuje mogućnost metastaziranja melanoma.

Regulira probavu – nepravilan rad crijeva i upale mogu uzrokovati niz problema za cijeli organizam, poput nakupljanja toksina, slabljenje imunološkog sustava, te mnoga druga stanja uzrokovana neadekvatnom apsorpcijom hranjivih tvari. Kurkuma regulira rad crijeva, smanjuje upalu sluznice i nadutost. U Indiji je stopa raka crijeva gotovo nezamjetna, te se pretpostavlja da je razlog upravo povećana konzumacija kurkume.

Protuupalna svojstva – Kurkuma ima protuupalna svojstva koja su poznata još od davnina u Indiji. Ublažava simptome u slučaju artritisa, upalnih bolesti probavnog sustava (Chronova bolest, iritabilni kolin, kolitis), te se može koristiti i za ublažavanje menstrualnih bolova jer smanjuje grčeve. U slučaju upale grla pomaže grgljanje toplog napitka od kurkume.

Proces detoksikacije – naime, jetra je najveća žlijezda u našem organizmu, te služi za obavljanje niza važnih funkcija za naš organizam, poput detoksikacije, sintezu proteina, odlaganje glikogena itd. Bitna uloga jetre je prema tome i čišćenje organizma od štetnih tvari koje svakodnevno unosimo preko zagađenog zraka, hrane, lijekova itd., a kako bi obavila svoju dužnost mora biti u dobrom stanju. Kurkuma u ovom slučaju pomaže jer štiti i jača jetru budući da sprječava nakupljanje masnoća, odnosno potiče stvaranje žuči koju jetra koristi za izbacivanje štetnih tvari.

Štiti od kardiovaskularnih bolesti – redovita konzumacija kurkume pridonosi smanjenju LDL kolesterola, takozvanog lošeg kolesterola u krvi, čime se smanjuje i mogućnost nastanka kardiovaskularnih bolesti. Pokazalo se da kurkumin razrjeđuje krv, dakle smanjuje mogućnost nastanka krvnih ugrušaka.

Antiseptička i antibakterijska svojstva – kurkuma pomaže pri regeneraciji kože, korisna je za dezinfekciju rana i opekotina. Grgljanje kurkume pomaže kod upale desni i lošeg zadaha.

Primjena

kurkuminKurkuma se koristi kao začin za mnoga jela, poput mesnih jela, rižota i umaka za tjesteninu. Možemo je koristiti i kao fini topli napitak, s tim da se ne preporučuje konzumacija na prazan želudac. Odlična je za pripremu raznih svježih umaka poput onih od vrhnja, jogurt i povrća. Neizostavna je u tradicionalnim indijskim specijalitetima s janjetinom u umaku kojem daje poseban slatkasti intenzivan okus, za probati svakako. Svojim gorko slatkastim okusom se lijepo kombinira uz mnoga jela, no bitno je ne pretjerati kako ne bi u potpunosti pokrila okus drugih namirnica. U kombinaciji s paprom ili medom se povećava apsorpcija i učinkovitost kurkume, pa je probajte češće kombinirati s ove dvije namirnice. Ako vam se ne sviđa okus kurkume, a kako bi mogli iskoristiti sva ljekovita svojstva ovog začina, možete ga kupiti u kapsulama.

Kontraindikacije

Kurkuma kao što ste pročitali ima niz pozitivnih učinaka na cijeli organizam, no treba svakako pripaziti da se ne prelazi preporučena dnevna doza jer u nekim slučajevima može biti štetna za vaše zdravlje. Kurkuma se ne preporučuje osobama koje pate od hemofilije te osobama koje piju lijekove protiv zguršavanja krvi jer može prorijediti krv. Ako imate žučne kamence, trebali biste izbjegavati kurkumu jer potiče proizvodnju žuči, pa bi se stanje moglo pogoršati.

*https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2781139/

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Podijeli sa prijateljima

Obožavamo vidjeti da čitate Noninu Zdravu Kuhinju, a još nam je veće zadovoljstvo i poticaj kad dijelite naše tekstove sa prijateljima!