Ljeto nam polako ustupa mjesto jednom od meni najljepših godišnjih doba, jeseni. Jesenski plodovi poput krušaka, šljiva, grožđa i raznih vrsta buća pružaju nam neograničene mogućnosti pripreme savršenih slanih i slatkih delicija.

Za ovu priliku, kao prvi ovogodišnji jesenski desert odabrala sam jednostavne muffine s butternut tikvom, kruškama i kandiranim đumbirom.

Niste li se još okušali u pripremi kandiranog đumbira, u par jednostavnih koraka objasniti ću vam kako se radi. 

Kandirani (ušećereni) đumbir

Prvo što ćemo pripremiti je kandirani (ušećereni) đumbir.

Za pripremu manje količine kandiranog đumbira, dovoljnog za ovaj recept, potrebama vam je svježi korijen đumbira cca 150-200 g.

Korijen očistite, nasjeckajte ga na kolutiće debljine otprilike nekih pola prsta. Nasjeckane kolutiće stavite kuhati u cca 3-4 dl vode. Kada voda zakipi kuhajte ga nekih 10-ak minuta.

Taj postupak nam je potreban kako nam đumbir ne bi bio previše intenzivan i „ljut“ te da nam na taj način ne preuzme okus u kolačima. Nakon tih 10-ak minuta kuhanja, izvadite ga iz vode (vodu ne bacajte!) i stavite ga ponovno kuhati u mješavinu 1 dl vode, 1 dl svježe iscijeđenog narančinog soka i 200 g kristal šećera.

Kuhajte ga u toj mješavini nekih 20-25 minuta. Izvadite ga iz dobivenog sirupa (niti sirup ne bacajte!), ocjedite na papirnatim ubrusima i nakon što su ubrusi upili skoro sav višak tekućine, uvaljajte kolutiće đumbira u kristal šećer. Ostavite preko noći da se suši (također na papirnatim ubrusima).

Slijedeći dan posipajte s još šećera ukoliko ga je đumbir „upio“.

Na ovaj način dobili ste odličnu grickalicu i dodatak za kolače, ali dobili ste i nekoliko nusproizvoda. Vodu u kojoj ste prvo kuhali đumbir iskoristite kao čaj (dodajte u tu vodu vrećicu čaja po želji ili ukoliko volite taj intenzivan okus đumbira samo tu vodu zasladite po želji i konzumirajte).

Osim čaja od đumbira, dobili ste i odličan preljev (ponekad ga zovem i med) od đumbira. To je ona mješavina narančinog soka, vode i šećera. Nju možete iskoristit za preljev preko kolača, preko sladoleda, njome zasladite čaj i uživajte u novom okusu. Ovaj preljev pohranjen u hermetički zatvorenoj staklenki može stajati i nekoliko dana, ali vodite računa da bude u hladnjaku.

Ove muffine možete pripremiti s kandiranim đumbirom ukoliko imate volje i želje pripremiti ga, umjesto kandiranog đumbira možete upotrijebiti i đumbir u prahu ili ga jednostavno izbacite iz recepta ukoliko vam njegov okus ne odgovara.

Potrebni sastojci za pripremu muffina

Za 12 komada potrebno vam je:

  • butternut tikva (očišćenog mesa cca 400-450 g),
  • kruške (2 kom),
  • smeđi šećer (4 jušne žlice, zadnje vrijeme često koristim tamni muscovado šećer koji daje specifičnu aromu),
  • vanilin šećer (vrećica),
  • jaja (2 kom),
  • sol (prstohvat),
  • prašak za pecivo (1 čajna žličica),
  • cimet (mljeveni, pola čajne žličice),
  • ulje (suncokretovo, 6 jušnih žlica),
  • brašno (koristila sam oštro brašno i mjerila ga šalicom od 2 dl, tako da mi je za ovu smjesu bila potrebna jedna i pol šalica),
  • kandirani đumbir (2 jušne žlice nasjeckanog ili pola čajne žličice đumbira u prahu).

Iako ih ovog puta nisam stavljala, vi možete dodati i malo grožđica, prethodno namočenih.

Postupak pripreme muffina

U električnu sjeckalicu ili blender stavite komadiće tikve i kruške, dobro izmiksajte da dobijete pire. Pire premjestite u posudu za miksanje, dodajte smeđi šećer, vanilin šećer, jaja, sol, cimet i sve dobro izmiksajte.

U to dodajte prašak za pecivo, ulje i brašno. Na kraju ručno umiješajte đumbir.

Zagrijte pećnicu na 150 stupnjeva (koristite li ventilator) ili na 170-180 stupnjeva (bez ventilatora). U kalup za muffine složite košarice i smjesu žlicom rasporedite u njih. Pecite cca 20-ak minuta. Ohlađene muffine ukrasite komadićem kandiranog đumbira koji ćete „zalijepiti“ za muffin pomoću par kapi sirupa od naranče u kojem ste kuhali đumbir.

Muffini su izuzetno sočni, nisu preslatki i mogu stajati neko vrijeme u hermetički zatvorenoj posudi. Idealni su kao desert, međuobrok, doručak ili večera uz npr. čašu mlijeka.

 

IZVOR: https://www.krenizdravo.hr/

SLIKA: https://pixabay.com/

 

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Podijeli sa prijateljima

Obožavamo vidjeti da čitate Noninu Zdravu Kuhinju, a još nam je veće zadovoljstvo i poticaj kad dijelite naše tekstove sa prijateljima!