Miriše grožđe i smilje
Tamo u našemu selu…
Posvuda prolazi jesen
U ruhu žutu i bijelu;
Plodove raznosi, daje,
Dariva polja i gaje.
                Himnos, Antun Branko Šimić

Jesen je već dobro zakoračila na naš prag i sa sobom osim predivnih jesenskih pejzaža koji nam donekle nose utjehu svojim bojama i mirisima nakon svima dragog toplog ljeta, donosi i sezonu prelijepog i zdravog voća i povrća. U mnogima stvara onaj neugodan osjećaj tjeskobe kada tmurno vrijeme uzme maha i kada započnu prve prehlade, otpadanje kose i umor, karakteristični za ovo mnogima melankolično doba godine. No, zato nam priroda u ovom razdoblju nudi voće i povrće koje će nam ojačati organizam i pomoći da se na najbolji mogući način obranimo od svih negativnosti koje ovo godišnje doba nosi sa sobom. Svakako kako se približava prosinac, tako se i lista svježeg voća i povrća koje možemo konzumirati smanjuje, te je sada krajnje vrijeme da iskoristimo priliku za pripremu fine zimnice kako bi mogli tijekom cijele zime uživati u zdravim i ukusnim plodovima prirode. Pa pogledajte neke od divnih boja, mirisa i okusa u studenom.

Kesteni

Kesteni su pravi glasnik jeseni, osim što visoka stabla i njihovo lišće krase šume i puteve, plod kestena i miris koji se šulja čokoladni kolač s kestenimakuhinjom dok ih pripremamo daje utjehu da u ovom godišnjem dobu ipak nije sve tako tmurno. Dakle, nismo mogli ne započeti listu jesenskih bisera s kestenima. Međutim, osim što su iznimno ukusni, kesteni su bogat izvor minerala poput fosfora, kalcija i kalija, te 100 grama sadrži oko 200 kalorija. Kuhani kesteni imaju manje kalorija (130), dok sušeni imaju najviše (300). Sadrže i mnogo vlakana koja nam pomažu u regulaciji probave kao i vitamin C koji nam je posebno koristan u jačanju organizma nakon prvih jesenskih prehlada i gripa. Od kestena se pravi niz specijaliteta – od marmelade, juhe, kolača i torti, rižota, pirea, pa do brašna.

Pečeni kesteni
Čokoladni kolač s kestenima
Marmelada od kestena

Jabuke

sorte jabukaJabuke su jedna od najzdravijih voćki, te nam je u današnje vrije dostupna tijekom cijele godine. No kao i drugo voće i povrće, jabuke je kupiti upravo dok traje sezona jer je tada veća vjerojatnost da će biti manje tretirane. Jabuka je savršen izbor kao međuobrok jer sadrži samo 40-ak kalorija te je prepuna vlakana čime daje osjećaj sitosti. Bogata je vitaminima i mineralima, a zahvaljujući njihovom antioksidativnom djelovanju, redovna konzumacija jabuka snižava razine lošeg, „LDL” kolesterola, čime doprinosi očuvanju kardiovaskularnog sustava. Jabuke su odlične za pripremu mnogih slatkih i slanih jela, od torti, kolača, rižota, pa i zanimljivih slatko-kiselih umaka. Za zimnicu vam svakako preporučujemo napraviti finu marmeladu od jabuka s cimetom. Pročitajte ovdje mnogobrojne pozitivne učinke na naš organizam koje nam osigurava redovita konzumacija jabuka.

Čips od jabuka
Marmelada od jabuka
Muffini od jabuka

Cvjetača (kaul)

pire od kaulaCvjetača je još jedno od jesenskih divota koja bi se svakako trebala naći što češće našim stolovima jer je iznimno zdrava namirnica koja obiluje nutrijentima, a liječnici preporučuju njegovu konzumaciju što češće kao i svih kupusnjača budući da blagotvorno djeluju na cijeli organizam, posebno na probavni sustav. Naime, bogata je vitaminima poput vitamina C, A i vitamina iz B skupine, te mineralima poput željeza što je čini poželjnom namirnicom za sve one koji pate od anemije, ali je i izvrstan izvor kalija i magnezija koji su prijeko potrebni za pravilan rad cijelog organizma. Cvjetaču možete spremiti na mnoštvo načina, od najjednostavnijeg – na lešo, odnosno kuhanog u vodi, pirea, u pećnici s drugim namirnicama poput pancete, vrhnja, drugog povrća i mesa.

Juha od cvjetače
Pire od cvjetače

Tikva

Plod ove jednogodišnje puzajuće biljke je izvrstan za pripremu mnogih ukusnih jela – od rižota, umaka za tjesteninu, pečenja kruh od tikves mesom, kolača, pa i kruha. Osim mesnatog dijela ploda, za konzumaciju su odlične i sjemenke tikve koje se suše, te se mogu jesti same za sebe ili koristiti za pripremu kolača, kruha ili ulja. Također, jako su ukusni i cvjetovi tikve koji se mogu panirati ili pržiti u maslinovom ulju. Tikva je nutritivno bogata i niskokalorična namirnica, naime, 100 g bundeve sadrži samo 25 kcal zahvaljujući velikom količinom vode koju sadrži te malim količinama ugljikohidrata, bjelančevina i zanemarivom količinom masti. Bogata je vitaminima, poput vitamina A, C, K i vitamina B skupine, te mineralima (fosfor, kalij, željezo i magnezij). Ljekovito djelovanje tikve pripisuje se i pigmentu beta-karotenu koji djeluje kao jak antioksidans, što znači daeliminira slobodne radikale iz organizma čime se smanjuju oštećenja stanične DNA strukture i nastanak mnogih bolesti.

Tjestenina s tikvom
Rižoto od tikve
Kruh od tikve

Još neko od voća i povrća koje obogaćuju ovo počesto hladno i tmurno doba godine je:

Špinat
Cikla
Koromač
Gljive
Radič
Kiwi
Mandarine
Limun
Šipak (nar)
Dunje

 

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Podijeli sa prijateljima

Obožavamo vidjeti da čitate Noninu Zdravu Kuhinju, a još nam je veće zadovoljstvo i poticaj kad dijelite naše tekstove sa prijateljima!