Već dulje vrijeme u mojoj kuhinji, umjesto krumpira, važno mjesto zauzima batat, ili kako ga popularno kod nas zovu slatki krumpir. Prije par godina, dok nam nije još uvijek bio lako dostupan, znala sam  o njemu samo poznatu priču koja se vezivala  uz nadljudsku brzinu Usaina Bolta. Budući da ga sada možemo kupiti u svakom supermarketu, a i sve više se sadi i kod nas, često ga spremam i kombiniram u raznim jelima. Pomfrit volim, kao i većina nas, ali svjesna sam da to nije najzdraviji prilog kojeg možemo poslužiti. Tako sam se počela zanimati s čim bih ga mogla zamijeniti, da bude zdravo, ali i ukusno. Tako je nastao i ovaj vrlo jednostavan recept.

Željana Tolj

Batat potječe iz tropskih i subtropskih područja Srednje i Južne Amerike. Iako vrlo nalikuje krumpiru, ne pripada istoj botaničkoj obitelji.  Spada u skupinu korijenastog povrća i dolazi u velikom rasponu boja, od žute i narančaste, preko smeđe i crvene, sve do ljubičaste.  U Americi, Africi i Aziji je uobičajena namirnica, ali u zadnjih nekoliko godina postao je jako popularan i u Europi. Batat sadrži mnoštvo vitamina A, odličan je izvor vlakana, kalcija, vitamina B i C te beta-karotena. Sadrži jako malo masti zbog čega je popularan kod ljudi koji moraju pripaziti na svoju prehranu. Kada ga spremate, nastojte ne guliti koru jer su u njoj sadrže mnoge  vrijednosti. Kontrolira šećer u krvi pa je popularan i kod dijabetičara. Velika količina vlakana u njemu pruža osjećaj sitosti, a beta-karoten, kojim je bogat, snažan je antioksidans i veliki borac u borbi protiv više vrsta karcinoma.

Batat možete peći, kuhati , raditi od njega pire, kruh, razne salate pa čak i slastice. Zašto ne biste umjesto klasične krumpir salate, odabrali batat i iznenadili svoje ukućane pripremivši im neko novo, a istovremeno jako zdravo jelo. Ukoliko se odlučite  batat kuhati, preporučam vam kuhanje na pari jer ćete na taj način sačuvati bolje aromu i okus.

Treba imati na umu da je batat prije svega slatka namirnica, tako da vas ne iznenadi posve drugačiji okus od onog na koji ste dosada navuknuli. Znatno je slađi od običnog krumpira i ima lagano orašastu aromu. Budući da obiluje mineralima, treba biti oprezan i sa solju.

Budući da je batat nekoliko puta skuplji od krumpira, svjesna sam da nam ne može posve zamijeniti krumpir, ali istovremo sam primjetila da je potrebna znatno manja količina da nas podjenako zasiti .

Ja najviše volim batat iz pećinice, začinjen solju i raznim začinskim ulje, lagano pokapan maslinovim ili kokosovim uljem.  Za pripremu ovog recepta potrebno je svega par stvari.

Trebaju vam:

Batat

Sol

Začini po želji

Maslinovo ulje

Po želji malo topljivog sira

 

Batat naprije dobro operite jer mu koru nećete oguliti. Iskreno, ja sam ga u početku gulila jer mi je pomisao da jedem koru nečega što me jako podsjeća na krumpir bila pomalo odbojna. Ali, otkad sam ga prvi put spremila s korom, više mi nije palo na pemet guliti ga.

Željana Tolj

Nakon što ste ga dobro oprali narežite ga slično kao kad režete krumpir za pomfit, ali ipak na malo veće komade. U posudu u kojoj ćete ga peći , stavite papir za pečenje. Pećnicu je potreno najprije ugrijati na 200⁰. Batat položite na papir za pečenje, ali na način da je uredno složen. Nakon što ga lagano poslite, začinete svojom omiljenom mješavinom začina. Ja uvijek koristim mješavinu majčine dušice, origana, komorača, bosiljka, ružmarina, kadulje i češnjaka. Nakon što ga začinite, pokapajte ga lagano maslinovim ili kokosovim uljem i stavite u prethodno zagrijanu pećnicu. Batatu će trebati nekih pola sata da bude gotov. Ukoliko je potrebno, nakon 10-15 minuta lagano ga preokrenite. Pred sam kraj volim dodati malo topljenog sira na njega i vratiti u pećnicu još nekoliko minuta da se sir rastopi.

Željana Tolj

I to je cijela mudrost. Preukusan i jako zdrav prilog, kojeg će i najmlađi voljeti.

Dobar tek!

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Podijeli sa prijateljima

Obožavamo vidjeti da čitate Noninu Zdravu Kuhinju, a još nam je veće zadovoljstvo i poticaj kad dijelite naše tekstove sa prijateljima!