Nezgode u kuhinji su normalna stvar – kod svih, pa radilo se o neuspjelim jelima, uništenim namirnicama zbog nepravilnog korištenja, skladištenja i sl. ili o pravim nezgodama koje uključuju i pokoji razbijeni komad posuđa ili, gore i ozljede. Kako bismo neke stvari ipak pojednostavili i izbjegli, svakako je dobro pročitati (više puta!) naše savjete i sjetiti ih se kada to bude potrebno.

  1. Kako vam se ljuske jaja ne bi raspale tijekom kuhanja, dodajte malo octa u vodu.
  2. Za lakše guljenje ljuski kuhanih jaja, stavite jaja u hladnu vodu s malo sode bikarbone, a kada provrije maknite s vatre i ostavite jaja 10 minuta u vodi.
  3. Ne znate je li jaje još uvijek dobro za konzumaciju? Stavite ga u čašu hladne vode – ako potone na dno, još ga možete konzumirati, ako pluta, bacite ga.
  4. Ako ste stavili previše soli u juhu – ako je kremasta, dodajte malo vrhnja za kuhanje, a ako je mesna ili riblja, dodajte krumpir. Za druga jela tri namirnice koje najbolje ublažavaju preslana jela su jabuke, krumpir i vrhnje za kuhanje.
  5. Tjesteninu uvijek izvadite minutu, dvije prije vremena otisnutog na pakiranju, zatim kompletirajte kuhanje u umaku.
  6. Začine držite na tamnom i suhom mjestu daleko od vlage i izvora topline jer će u protivnom brže izgubiti aromu.
  7. Da se ne mučite s guljenjem vrućeg kuhanog krumpira, dovoljno je prepoloviti ga i staviti u gnječilicu i zgnječiti. Kora će ostati u gnječilici.
  8. Stavite malo kave u zdjelicu, a potom u hladnjak kako bi eliminirali neugodne mirise, a istu neugodnu pojavu možete spriječiti s malo vinskog octa u čaši.
  9. Ako ste kupili zelene, ne zrele banane, stavite ih uz jabuke koje će ubrzati zrenje. (Banane inače sporije zriju u hladnjaku.)
  10. Kako vam ne bi suzile oči tijekom rezanja crvenog luka, dišite na samo na usta dok ga režete.
  11. Za lakše otvaranje tek kupljenih staklenki, okrenite ih naopako i vrh noža progurajte uz unutrašnji rub poklopca.
  12. Drvene kuhače i daske za sjeckanje nikada ne perite u mašini za suđe, brzo će se raspasti.
  13. Noževi će se brže istupiti ako ih perete u mašini za suđe.
  14. Daske za sjeckanje dezinficirajte s malo vinskog octa, koje je osim za sigurnu dezinfekciju kuhinjskih površina, izuzev kamenih i mramornih površina, i mnogo povoljnije za zdravlje.
  15. Ako trebate samo kap, dvije limunovog soka, ne režite cijeli plod, već ga samo probijte nožem na jednom mjestu i lagano pritisnite.
  16. Za brzo ohladiti vino u čaši, umjesto leda koje će ga razvodniti dodajte smrznute bobice grožđa.
  17. Za eliminirati miris pržene hrane iz kuhinje, dok pržite stavite u posudu sa strane kuhati vodu i ocat (omjer 1:1), sve to naravno ako vam ne smeta miris octa 🙂
  18. Kako bi izbjegli da vam kandirano voće ili grožđice tijekom pečenja torte padnu na dno, operite ih, osušite i pobrašnite prije dodavanja.
  19. Za napraviti polpetice iste veličine koristite lopaticu za vađenje sladoleda.kuhana jaja
  20. Kako bi krumpir upio manje ulja kada ga začinjate, poprskajte ga s malo bijelog vina.
  21. Kako vam se tjestenina ne bi lijepila za vrijeme kuhanja dodajte malo ulja u vodu.
  22. Za dobro očistiti gratalicu od sira, stavite je 10-ak minuta u zamrzivač, pa pod mlaz vode (to se odnosi na gratalice koje imaju nazubljene krugove, te se teško čiste spužvom).
  23. Kod pohanja za dobiti hrskavu koricu, ponovite postupak paniranja dva puta, te pohajte u vrelom ulju jer ako ulje nije dovoljno zagrijano, korica će se odvajati.
  24. Za ukusnije pečeno ili grilano meso, stavite ga marinirati sat, dva prije u maslinovom ulju, luku, papru i začinima po želji. U marinadu nikada ne dodajite sol jer će izvući vodu iz mesa, pa će meso biti tvrdo.
  25. Za umutiti snijeg od bjelanjaka koristite jaja koja su bila neko vrijeme na sobnoj temperaturi, te šećer dodajite postepeno pri kraju, nakon što se već stvorila pjenasta, bijela smjesa. Kako bi što duže zadržala pravu konzistenciju, pri samom kraju miksanja dodajte par kapi limunovog soka.
  26. Koristite li tek dio sjeckanih rajčica, pasate ili pelati iz konzerve, ostatak ćete sačuvati dodavanjem malo običnog, suncokretovog ulja na vrh te poklopiti s prianjajućom folijom i gumicom. Tako rajčica može ostati sačuvana i do 4 – 5 dana u hladnjaku.
  27. Želite li postići gušću konzistenciju umaka, osobito malomasnog mesa ili gljiva, možete koristiti i mješavinu 1 žličice gustina i vode (omjer 1:1).
  28. Kako vam čokoladna glazura ne bi pucala dok režete kolač ili tortu, stavite 1 žlicu čvrstog jogurta u čokoladu, a želite li da bude sjajna, dodajte 1 žlicu običnog ulja.
  29. Kako se riba ne bi raspala za vrijeme kuhanja, dodajte malo vinskog octa kada i ribu.
  30. Papar i varijacije paprenih začina dodajte tek na kraju jer se teško može ublažiti njihov okus ako pretjerate, a lovor obavezno stavite tek zadnjih nekoliko minuta prije nego je jelo gotovo i izvadite ga jer će pustiti gorčinu.
  31. Kada pripremate njoke ili knedle, krumpir ohladite kako bi vam bilo potrebno manje brašna, jer topao krumpir upija mnogo više od hladnoga.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Podijeli sa prijateljima

Obožavamo vidjeti da čitate Noninu Zdravu Kuhinju, a još nam je veće zadovoljstvo i poticaj kad dijelite naše tekstove sa prijateljima!